Školní Družina

Řád školní družiny

Přerušení činnosti školní družiny ve šk. roce 2018/2019

Činnost ŠD bude se souhlasem zřizovatele přerušena v době školních prázdnin.
V těchto termínech bude školní družina a výdejna stravy uzavřena.

1. podzimní prázdniny       29. - 30. 10. 2018

2. vánoční prázdniny         22. 12. 2018 - 2. 1. 2019

3. pololetní prázdniny        1. 2. 2019

4. jarní prázdniny              11. - 17. 2. 2019

5. velikonoční prázdniny    18. 4. 2019

6. hlavní prázdniny            29. 6. - 1. 9. 2019

Poslání školní družiny

Školní družina tvoří ve dnech školního vyučování mezistupeň mezi výukou ve škole a výchovou v rodině. ŠD není pokračováním školního vyučování, má svá specifika, která ji odlišují od školního vyučování. Hlavním posláním ŠD je zabezpečení zájmové činnosti, odpočinku a rekreace žáků, částečně také dohledu nad žáky.

Provozní doba Školní družiny: ranní od 7,00 do 7,45 hodin, odpolední od 11,40 do 15,30 hodin.
Při nevyzvednutí žáka do stanovené doby rodiči vychovatelka informuje telefonicky rodiče žáka a osoby uvedené na přihlášce dítěte do ŠD a vyzve je k vyzvednutí dítěte. Než bude dítě vyzvednuto ze ŠD, posečká s dítětem ve škole.

Činnost ŠD v době všech prázdnin se přerušuje.

O zařazení dětí do školní družiny rozhoduje ředitelka školy.

Družina realizuje výchovně vzdělávací činnost ve výchově mimo vyučování (příklad) zejména formou odpočinkových, rekreačních a zájmových činností; umožňuje žákům přípravu na vyučování.

• Odpočinkové činnosti - mají odstranit únavu,zařazují se nejčastěji po obědě, popř. ráno pro žáky, kteří brzy vstávají a dále dle potřeby kdykoliv během dne. Jde o klidové hry a klidné zájmové činnosti, poslechové činnosti apod.
  • Rekreační činnosti - slouží k regeneraci sil, převažuje v nich odpočinek aktivní s náročnějšími pohybovými prvky. Hry a spontánní činnosti mohou být rušnější.
  • Zájmové činnosti - rozvíjejí osobnost žáka, umožňují žákům seberealizaci i kompenzaci možných školních neúspěchů i další rozvoj pohybových dovedností a poznání. Jde o řízenou kolektivní nebo individuální činnost, organizovanou nebo spontánní aktivitu.
  • Příprava na vyučování zahrnuje okruh činností související s plněním školních povinností, není to však povinná činnost ŠD. Může jít o vypracovávání domácích úkolů (pouze se souhlasem rodičů, vychovatelka žákům úkoly neopravuje), nebo zábavné procvičování učiva formou didaktických her (včetně řešení problémů), ověřování a upevňování školních poznatků v praxi při vycházkách, exkurzích a dalších činnostech; získávání dalších doplňujících poznatků při průběžné činnosti ŠD (např. vycházky, poslechové činnosti, práce s knihou a časopisy).

Základní škola Brno, Palackého třída, příspěvková organizace

Palackého tř. 68